SERAKULE® Nedir?

Topraksız tarım teknniklerinin en gelişmiş yöntemi olan AEROPONİK TEKNOLOJİSİ ‘SERAKULE’ sistemi, üst üste eklenen Patentli özel tasarlanmış aeroponik modüller sayesinde birim alanda en yüksek verimi almamızı sağlar. Modüller her 20 cm’de 4 adet fide dikim gözleri bulunan üst üste eklenen kule saksılardan oluşmaktadır. Alt kısmından verilen besinli su modülün ortasından yukarı doğru çıkarak üst dağıtıcı seperatör e gelmekte ve seperatör vasıtasıyla aşağı doğru dökülerek her bir bitki gözünden geçerek bitkileri besinli su ile beslemektedir ve tekrar beslenme tankına geri gelmektedir. Bu şekilde devir daim ederek bitkileri sürekli beslenmektedir. Bitkiler sürekli besin ve suya ulaştıkları için stressiz bir şekilde çok hızlı gelişirler.
Örnek olarak;50 m2 sera içi alanda 2 metre yükseklikte 50 adet kule ile 2.000 adet marul, çilek ve diğer sebze gruplarından yetiştirebilirsiniz. Bu sistem de size yaklaşık 500m2 alan da üreteceğiniz ürünü sadece 50m2 de üretme imkanı sağlamaktadır. özellik le çilek için her göze 3er adet fide yerleştirerek kapasitenizi 3 katına çıkarabilirsiniz,kısacası 2000 adet dikim gözüne 3 er adet fide koyarak 6000 adet çilek fidesi dikmiş olursnuz.Buda size tasarruf olarak 1000m2 lik bir alan ve iklimlendirme maliyetleri,işçilik maliyetleri vs.kazandırmaktadır.


Aeroponik SERAKULE® teknolojisi besin solüsyonunun %100’ünü geri döndürdüğünden geleneksel organik tarımla karşılaştırıldığında %95’e kadar daha az su kullanır. Ayrıca, dikey olarak büyüyerek %90’a kadar daha az arazi ve 10 kat daha az sera alanına ihtiyaç duyar.

Aeroponic SERAKULE® teknolojisi, doğal iyonik mineraller ile birlikte, daha lezzetli, daha besleyici, daha hızlı gelişen, kimyasal içermeyen bitkiler sunar. Ürettiğimiz ürünler,restoranlar ve çiftçiler tarafından çok aranıyor ve üstün kalitesi nedeniyle birinci sınıf bir fiyat ve kazanç sağlıyor.
SERAKULE® teknolojisi, üreticilerimize yerel, taze, besleyici, kimyasal içermeyen, sağlıklı ürünler sunarak, hemen hemen her yerde, hatta çatı katında bile sebze üretimine başlamalarına olanak sağlamaktadır.
SERAKULE®, kentsel seralar, çatı bahçeleri ve ticari seralar için tasarlanmış patentli bir dikey aeroponic gıda üretim sistemidir. Düşey tasarımı nedeniyle, sistem alan ve enerji açısından oldukça verimlidir.
SERAKULE® ünitesi 45 x 45 alan üzerinde modüler bir yapıya sahip olup istiflenebilir ve büyüyebilir. 12 katlı ideal bir yapılandırmayla kule başına 48 bitki yetiştirebilirsiniz.

Sürdürülebilirlik:

Patentli dikey aeroponic SERAKULE® teknolojisi yeryüzündeki en iyi gıda sınıfı plastikten üretilmektedir. Bizim kullandığımız plastik, bugünün tarımsal sınıfı plastiklerinde sıkça bulunan zararlı bileşenlerden arındırılmış ve FDA gıda sınıfına uyumludur. Ek olarak, SERAKULE® ürünü günümüzde piyasada bulunan hemen hemen tüm hidroponik ürünlerden birkaç kat daha kalındır. Plastik de tamamen opaktır ve tüm güneş ışığını dışarıda tutar (doğal olarak yosun oluşumunu engeller) ve dış ortam koruması için UV stabilize edilmiştir. Çoğu beyaz plastik, opak değildir ve zamanla hızla düşer; çünkü güneş UV radyasyonu, plastikten içeriden dışarıya inmeye eğilim gösterir.

Ne yazık ki, polistiren köpük bile olsa, çok daha düşük dereceli plastikler var, bunlar hidroponik endüstride yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu ürünler, güneş ışığı altında hızlı bir şekilde bozunum eğilimi gösterir ve bazen uzun süreli kullanımda zararlı kimyasalları çevreye sızabilir.
İyi malzemelere ilk yatırım yapmanın – kısa süreli tek kullanımlık plastik türlerinden uzak kalmanın – nesiller için gezegenin devam etmesine yardımcı olan daha sürdürülebilir bir seçim olduğuna inanıyoruz.
SERAKULE® için tohumlar, doğal kaya lifi ekim küplerinde başlatılır. Çimlenmeden sonra küpler, SERAKULE®’ye nakledilmeye hazır sert fide haline gelebilecekleri bir veya iki hafta boyunca tam ışık altına alınır.
SERAKULE®, tabanında 45 litrelik bir hazneye sahiptir. Bu depo, Aeroponic iyonik mineral besin solüsyonunu depolar. Rezervuarın içinde küçük, düşük watt’lık bir dalgıç pompa vardır. Pompa, besin solüsyonunu, her modülün merkezinden SERAKULE®’nin tepesine kadar çıkartır ve aşağıya doğru bitkileri besleyerek dökülür.
Buradan besin çözeltisi besin solüsyonunu bitki köklerine eşit şekilde basan özel bir cihaz vasıtasıyla damlar. Kulenin altındaki yolculukta besin çözeltisi bitkilerin köklerini besler ve yerçekimi onu hazneye geri döndürdüğü için oldukça oksijenlenir.

Bu süreç, bitkilerin köklerine taze oksijen, su ve besinler sağlayarak sürekli tekrarlanır. SERAKULE® sisteminin tasarımı nedeniyle, bitkiler toprağa göre daha hızlı büyür ve düzenli olarak hasat edilmelidir!
Aşağıdaki fotoğrafta gösterildiği gibi aeroponic kuleler, birkaç yüz metreye kadar çift sıraya dizilebilir; bu da dönüm başına 40.000 ila 60.000 bitki alanı oluşturur.

Çok geniş bir yelpazede özel olarak formüle edilmiş iyonik mineraller ve bitki besin maddeleri içerir. her çeşit gıda ve çiçekli bitkiler için özel olarak tasarlanmış iyonik mineral çözeltisidir. PH dengeli doğal bitki besin maddesi karışımı, bitki kökleri, çiçekler, meyveler ve yaprakları uyarmaya yardımcı olur. Geleneksel hidroponik gübrelerden farklı olarak, gurme marul ve yenilebilir çiçeklerden yetiştirilen güzel olgunlaşmış domateslere kadar her şeyi büyütmek için kullanılabilir.

SERA KULE Nasıl Çalışır?

Bitkiler, taş yünü olarak adlandırılan topraksız bir ortamda yetişir.
Fideleri satın almaya karar vermediğiniz sürece, her SERAKULE® ile beraber gönderdiğimiz kiti kullanarak fidelerinizi yapmaya başlayacaksınız. Ve fideleriniz hazır olduğunda (genellikle çimlenmeden yaklaşık üç hafta sonra), onları SERAKULE® ye yerleştirebileceksiniz.Bitkileriniz Toprak yerine, taş yünü olarak adlandırılan, bitki köklerine oksijen ve tutarlı nem sağlayan, hızlı ve sağlıklı bir büyümeyi teşvik eden bir ortamda yetişir.

SERAKULE® nin tabanındaki 45 litrelik su haznesi, Mineral Karışımı ve su karışımı ile dolduracaksınız.
Su haznesinin içinde bulunan düşük voltajlı, dalgıç bir pompa besin solüsyonunu küçük bir merkezi boru aracılığıyla SERAKULE®’nin tepesine iter. Besin solüsyonu, bitki köklerine basamaklı olarak modllerin iç kısmında süzülerek aşağıya akmaktadır.Bir süre ölçer, ideal süre boyunca bitkilere ideal oksijen, su ve besin miktarını sağlamak için bu işlemi sürekli olarak tekrarlar (genellikle 15 dakikalık artışlarla) sağlar.
Birkaç ay içinde bitkiler hasat için hazırdır!
Su seviyesinin kontrol edilmesi ve pompa filtresinin temizlenmesi gibi birkaç küçük bakım görevinin yanı sıra SERAKULE® fazla bir bakıma ihtiyaç duymaz. Ve normal yetiştiriciliğe göre kısa süre sonunda hasat edilen bol miktarda ev yapımı ürünün keyfini çıkaracaksınız.
Zararlılar, hastalıklar, yabancı otlar – geleneksel bahçe işleri karmaşık ve zaman alıcı olabilir. Ancak, SERAKULE®, en çok ihtiyaç duyulduklarında otomatik olarak su ve besin maddeleri getirdiğinden, minimum çabayla güçlü, sağlıklı bitkiler yetiştirebilirsiniz. Ve sağlıklı bitkiler zararlıları ve hastalıkları pestisitler olmadan kendilerini doğal olarak koruyabilir. Artı, yabani otlarla uğraşmak zorunda değilsiniz (veya kirlenmek zorunda değilsiniz).
% 90 daha az su ve alanla üretim yapabilirsiniz
Bahçe ister misiniz, ancak alanınız yok mu? Kuraklıkla uğraşmak mı? Dikey, kompakt tasarımı ve kapalı döngülü sistem teknolojisi nedeniyle SERAKULE® geleneksel büyüme yöntemlerinin kullandığı toprak ve suyun% 10’undan daha azını kullanır. Balkonlar, teraslar, çatılar gibi güneşli küçük alanlar için idealdir; mutfağınızın size sağladığı ışıklarla bile büyür.
% 30 daha fazla, 3 kat daha hızlı,% 98 daha az suyla büyümek..

Hidroponiklerin gelişmiş bir biçimi olan aeroponik, topraktan ziyade hava veya buğu ortamında bitki yetiştirme işlemidir. Aeroponic sistemler, daha renkli, lezzetli, daha iyi kokulu ve inanılmaz derecede besleyici ürün üretmek için su, sıvı besinler ve topraksız bir büyüme ortamı kullanırlar.
SERAKULE® verimleri% 30 oranında artırabilir.

Mississippi Üniversitesi, aeroponik yetiştirme sistemlerinde ve topraklarda yetiştirilen ürünlerin ürün verimini karşılaştırdı. Araştırmacılar, aeroponic teknolojisi ile yetiştirilen bitkilerin veriminin ortalama% 30’dan fazla olduğunu keşfettiler.
ürünlere göre dağılım:
Fesleğen -% 19 artış
lahana -% 8 artış
Kırmızı Biber -% 65 artış
Maydanoz -% 21 artış
Biber -% 53 artış
Çeri domatesleri -% 35 artış
Salatalık -% 7 artış

Bir başka deyişle, araştırma, yetiştirilen üründeki toplam fenolik, flavonoid ve antioksidanı da ölçtü. Aeroponik ve toprak yöntemleri, kıyaslanabilir bir besin değeri olan ürünler üretir.
NASA’ya göre, bitkiler aeroponik yetiştirme sistemlerinde toprağa kıyasla 3 kat daha hızlı büyür. Artı, verimler daha tutarlıdır ve ışıklarla yıl boyunca büyüme mümkündür.
SERAKULE® % 98 daha az su kullanır.

Geleneksel tarım yöntemleri suyumuzun yaklaşık% 80’ini kullanmaktadır. Bu, özellikle suyun zaten yetersiz bulunduğu batı ülkelerinde ciddi bir sorundur.
Dikey bir tasarım olduğu için % 90 daha az alan gerektirir.
Kirlilik ve zararlılar daha az bir sorundur.

Tarımsal arazilerinizin geçmişi hakkında ne kadar çok şey biliyorsunuz? Şehirleşmiş tarım toprağı genellikle ağır metaller, asbest, petrokimyasallar vs.ile kirlenmiştir.

SERAKULE® ile bu sorun tamamen ortadan kaldırmıştır,çünkü toprak yerine  sadece yararlı minarellerini kullanmaktadır.
Pestisitlerden mi endişelendiniz? Su ve besin maddelerini geri dönüştüren bir döngü sistemi sayesinde, SERAKULE® bitkileri daha az stres yaşar. Bu yüzden, çoğu zararlıya karşı doğal olarak direnç gösterecek kadar sağlıklıdırlar.


TRANSLATE »
X
WhatsApp chat